Fildişi Sahili Vizesi

Fildişi Sahili’ne Seyahat Edecek Vatandaşlarımıza Yönelik Duyuru, 20 Ocak 2014

Fildişi Sahili’nde, 2 Ocak 2014 tarihi itibariyle “e-vize” uygulamasına geçildiği Abidjan Büyükelçiliğimiz tarafından bildirilmektedir.

“E-vize” uygulaması hakkında bilgiler ve başvuru yöntemi aşağıda sunulmaktadır:

·       Başvurular, Fildişi Sahili diplomatik temsilciliklerine gitmeye gerek kalmadan, www.snedai.com internet adresi üzerinden yapılmaktadır. Fransızca ve İngilizce dillerinde hizmet veren sözkonusu internet adresinde uygulama hakkında detaylı bilgiler mevcuttur.

·       Başvuru üç aşamadan oluşmaktadır:

İlk aşamada; başvuru formu doldurulmalı (e-posta adres bilgisi girildikten sonra sistem tarafından otomatik olarak e-posta adresine onay kodu gönderilmekte ve bu onay kodunun başvuru formuna girilmesi gerekmektedir), talep edilen vize süresi (3 aylık ve 1 yıllık olmak üzere iki seçenek vardır) seçilmeli, istenen belgeler (pasaportun ilk 3 sayfası, bilet ve otel rezervasyonu) taranarak sisteme yüklenmelidir.

İkinci aşamada; kredi kartı ile ödeme işlemi gerçekleştirilmelidir (3 aylık vize için 73 Avro, 1 yıllık vize için 134 Avro-banka kesintileri dâhil).

Üçüncü aşamada; başvurunun alınmasından itibaren en geç 48 saat içinde sistem tarafından başvuru sahibinin e-posta adresine,  ülkeye giriş izni veren barkotlu bir belge gönderilmektedir. Bu belgenin çıktısı alınarak ülkeye giriş sırasında ibraz edilmelidir.

·       Başvuru sonrasında alınan barkotlu belge Abidjan Havalimanı’nda yetkililere ibraz edildikten sonra, yaklaşık 2-3 dakika içinde ülkeye giriş vizesi alınabilmektedir.

·       Sözkonusu uygulama sadece Abidjan Havalimanı’nda mevcut olup, ülkenin diğer giriş kapılarında geçerli değildir.

Vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.